piątek, 11 kwietnia 2014

Metody wyznaczania celów

Metody wyznaczania celów.

"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć."
 Napoleon Hill
 
Ludzie, którzy mają wyznaczone cele osiągają SUKCES, ponieważ wiedzą dokąd zmierzają i czego chcą.
 
W roku 1979 na Uniwersytecie Harvard przeprowadzono badanie. Zapytano absolwentów tej uczelni czy mają wyraźnie spisane cele i plany na dalsze życie.
84% nie miała zdefiniowanych celów.
13% zdefiniowało cele, ale nie w formie pisemnej.
3% miało zapisane cele.
Po 10 latach okazało się, że te 13% osób, które zdefiniowało cele, ale nie w formie pisemnej zarabiało 2 razy więcej niż osoby, które nie spisały celów. Zaś te 3% osób, które miały zapisane cele zarabiały 10 razy więcej niż Ci pozostali.
 
Uważam więc, że każdy człowiek, który chce odnieść sukces musi mieć jasno i rzeczowo wyznaczone i spisane cele.


Najczęstszą metodą wyznaczania celu jest metoda SMART.

Metoda SMART pomaga w prawidłowym wyznaczaniu celów. Prawidłowo wyznaczony CEL zwiększa szansę na jego realizację.  Wyznaczanie celów w ten sposób wymaga dogłębnej analizy tego, co chcemy osiągnąć. 

S - specyficzny

Cel musi być specyficzny, konkretny i zrozumiały dla Ciebie. Powinien być tak sformułowany aby był jednoznaczny i nie pozostawiał miejsca na luźną interpretację.

M - mierzalny

Cel musi być więc tak sformułowany, aby istniała możliwość wyrażenia go liczbowo i określić jego stopień realizacji. Musimy wiedzieć nie tylko czego oczekujemy, ale też ILE.

A - ambitny

Cel jest ważnym krokiem naprzód, dlatego też powinien stanowić określoną wartość dla Ciebie.

R - realny

Cel musi być rzeczywisty i realny do osiągnięcia. Cel nie powinien być zbyt wygórowany, aby nie demotywować. Trzeba zachować równowagę pomiędzy ambicją a realnością celu.

T - terminowy

Cel musi być określony w czasie. Czas powinien być określony konkretnie i nie powinien budzić wątpliwości. Cel powinien być jasno określonym punktem w przyszłości.

Przykład:
Źle - chciałbym mieć za kilka lat własny dom.
Dobrze - Do końca 2019 roku wybuduję dom i w nim zamieszkam.

Źle - jutro rzucę palenie.
Dobrze - Od dnia 12 kwietnia 2014r. ograniczę palenie do 10 papierosów dziennie, a do 12 maja 2014r. rzucę palenie całkowicie.

Dobrze jeśli cele są dość uszczegółowione. Przy wyznaczaniu celów ważna jest także ich wizualizacja. Chcąc wyznaczyć cel zobacz:
- czego oczekujesz?,
- jak się widzisz?,
- jak się czujesz?,
- kim jesteś?,
- kto Ci towarzyszy?,
- co robisz?,
- jak wygląda twoje otoczenie?.
Poczuj się tak jakbyś już to osiągnął.

Gdy ja wyznaczałam cel jakim jest posiadanie własnego domu opisałam nie tylko termin w jakim czasie go wybuduję, ale także zwizualizowałam go i opisałam to szczegółowo.

Metoda SMART może być używana do małych jak i wielkich celów osobistych bądź zawodowych. Nie ważne jest jakie stanowisko piastujesz, jaką grupę społeczną reprezentujesz. Korzystaj z tej metody wyznaczając cele krótkoterminowe, średnioterminowe, a nawet długoterminowe. Wyznaczaj cele na wszystkich życiowych etapach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz